Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) комбінованого типу № 26

Меню сайту
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 66
МОН України
До уваги батьків!
Педагогічна преса
Гаряча лінія
Національна дитячагаряча лінія
Корисні посилання

Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації

Чернігівський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти ім. К.Д.Ушинського

Управління освіти Прилуцької міської ради

Міський методичний центр управління освіти Прилуцької міської ради

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Статистика
Locations of visitors to this page

Поради медичної сестри

      

  

Йододефіцит та його профілактика

   Відомо, що однією з умов нормального функціонування організму людини є збалансоване харчування, тобто таке харчування, при якому організм одержує білки, жири, вуглеводи, макро- та мікроелементи, вітаміни, мінерали в необхідних для його життєдіяльності пропорціях. Кожен з них бере участь у біохімічних процесах. Особливу роль у роботі людського організму відіграє такий мікроелемент як йод. Він необхідний для формування гормонів щитовидної залози, які, у свою чергу, впливають на розвиток нервової системи, на жировий, білковий та вуглеводневий обміни, обмін вітамінів, електролітичний обмін, підтримують енергетичні процеси та теплообмін, ріст організму, дієвість імунної системи, статевий розвиток людини та її репродукцію.

    Якщо ж в організмі людини бракує гормонів щитовидної залози, то розвивається ціла низка захворювань, зокрема, так зване "воло", першими ознаками якого є збільшення щитовидної залози, слабкість, сонливість. У дітей, окрім цього, уповільнюється розвиток. Украй небезпечним є дефіцит йоду у період вагітності, що часто стає причиною мертвонародження, викидів, народження дітей з ознаками спастичного паралічу та кретинізму, з нейросенсорною глухотою, недостатньою масою, незворотніми порушеннями функцій мозку, які спричинюють затримку фізичного та психічного розвитку в підлітковому віці.Якщо ж маля народилося здоровим, то в разі подальшої недостатності йоду в ранньому віці порушується процес росту і розвитку дитячого організму, особливо формування мозку (розвивається кретинізм). Брак йоду в організмі в дитячому та підлітковому віці теж призводить до порушень розвитку головного мозку, наслідком яких, як правило, є розумова відсталість, супроводжувана погіршенгям сприймання, швидкою втомою і зниженням успішності навчання.Як бачимо, йододефіцит негативно впливає на діяльність усього організму, особливо дитячого, який активно росте й розвивається. Тому профілактику йодної недостатності слід починати саме з дошкільних закладів та з молодих сімей.

  Оскільки дорослі і діти не щодня споживають продукти харчування, багаті сполуками йоду, то для забезпечення організму цим необхідним елементом слід запропонувати вживання йодованої солі.

Правила купівлі, зберігання та вживання йодованої солі:

♦ Зберігати слід у місцях, куди не потрапляють сонячні промені (наприклад, у закритій шафі).

♦ Сільничка для йодованої солі повинна мати кришку (можна з відповідними отворами для посипання).

♦ Не слід солити страву йодованою сіллю під час приготування, оскільки йод не витримує термообробки. їжу підсолюють безпосередньо перед вживанням.

♦ Йодовану сіль варто купувати в невеликих поліетиленових пакетах темного кольору, обов'язково звернувши увагу на термін зберігання, оскільки йод - елемент нестійкий.

Пораду підготувала: медична сестра Микитченко Світлана Петрівна

Профілактичні щеплення

Профілактичні щеплення - медичні процедури, мета яких вироблення в організмі імунітету проти певних інфекційних захворювань

Профілактичні щеплення проводять згідно з наказом МОЗ України від 16.09.2011р. № 595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів». Щепленню підлягають усі новонароджені та діти, які не мають до цього протипоказань.

Туберкульоз є одним із найпоширеніших інфекційних захворювань у світі. Воно передається через хвору людину чи тварину, які виділяють збудник з харкотинням, сечею, калом, слиною, молоком або сльозами. Туберкульоз уражає людей з послабленою імунною системою. До такої категорії людей, відносяться і новонароджені. Вакцинація від туберкульозу проводиться БЦЖ - вакциною на 3-5-ту добу життя дитини. Для вакцинації недоношених дітей з масою тіла ~ 2000г. застосовується вакцина із зменшеним вмістом антигену БЦЖ-М. Діти, які не були щеплені в пологовому будинку підлягають обов'язковій вакцинації БЦЖ в поліклініці до 2-х місячного віку. Після 2-х місячного віку, перед введенням вакцини - БЦЖ, дитині слід провести пробу Манту. Щеплення проводиться при негативному результаті проби.

Проба Манту застосовується систематично раз на рік, для всіх дітей з 12-ти місячного віку з метою раннього виявлення туберкульозу.

Гепатит В - інфекційне захворювання організму, з переважним ураженням печінки та її тяжкими ускладненнями, як цироз та рак печінки. Передається через інфіковану кров від матері до дитини, материнське молоко, слину, сльози, піт, лімфу, вагінальні виділення, сперму, ножиці, манікюрні та педікюрні набори, зубні щітки, соски та інше. Щоб уберегти себе і своїх дітей від зараження, важливим засобом профілактики є щеплення, яке можна розпочати в будь якому віці, двічі з інтервалом у 1 місяць і третє через 5 місяців.

Дифтерія - гостре інфекційне захворювання, що схильне до епідемічного поширення з повітряно-крапельним механізмом передачі. 

Збудник дифтерії виділяє токсин, який руйнує оболонку нервових волокон, пошкоджує еритроцити, та зупиняє клітинне дихання. Тому перебіг інфекції дуже тяжкий з ураженням дихальної, нервової, серцево-судинної систем, нирок та наднирників. Утворюються нальоти на мигдаликах, які швидко перетворюються в щільнні та міцно фіксовані фибринозні плівки, характерна тенденція до їх поширення, прогресує набряк мигдаликів, м'яких тканин рото глотки, підшкірної клітковини.

Не менш небезпечним захворюванням для дітей є кашлюк, його збудник поширюється при кашлі та чиханні. Кашлюк викликає довготривалі напади кашлю, може викликати зупинку дихання, ушкодження мозку та призвести до смерті. До 80% захворювань припадає на дітей, віком до 5 років. Чим менший вік дитини, тим важчий перебіг захворювання.

Граючись на подвір'ї, на дитячому майданчику, купаючись в річці, діти можуть отримати травму, це є прямою загрозою інфікування правцем. Правець - інфекційне захворювання, яке проявляється судомами жувальної мускулатури, коли дитині важко відкривати рот, відмічається біль при прийомі їжі та розмові. Судоми швидко розповсюджуються на м'язи обличчя, шиї, спини, живота, рук, ніг, вражають дихальну мускулатуру, що веде до асфіксії та смерті. У новонароджених правець виникає при занесенні збудника через пуповинну рану.

Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку проводиться за віком: І-ше щеплення у 3 місяці, ІІ-ге щеплення - у 4 місяці, ІІІ-тє щеплення - у 5 місяців, та ІV-те щеплення - у 18 місяців. Інтервал між І-им, ІІ-им, ІІІ-ім щепленням становить 1 місяць, інтервал між ІІІ-ім і ІV-им щепленням повинен становити 12 місяців. Для вакцинації дітей використовують вакцину як з ацелюлярним (АаКДП) так і цільноклітинним (АКДП) коклюшним компонентом.

Поліомієліт - інфекційне захворювання, на яке найчастіше хворіють діти до 3-х років, але від нього не застраховані навіть дорослі. Воно починається гостро, з підвищення температури тіла, через деякий час розвивається в'ялий параліч, який має завжди незворотній процес. Єдиним засобом захисту є вакцинація.

Для профілактики поліомієліту застосовують для перших двох щеплень в 3 та 4 місяці інактивовану вакцину (І ПВ). Для ІІІ щеплення поліомієліту (5 місяців) та ІV-го (18 місяців) застосовується оральна жива вакцина (ОПВ) за відсутності протипоказань. Якщо за станом здоров'я дітям протипоказано введення оральної поліомієлітної вакцини (ОПВ) щеплення проводять виключно (І ПВ) вакциною. Вакцинація (І ПВ) може бути застосована для 3-4 щеплення, як окремо так і в складі комбінованих вакцин.

Дуже небезпечною для дітей до 5 років є гемофільна (ХІБ) інфекція. Вона є причиною гострих респіраторних захворювань, тяжких запалень легень, гнійних менінгітів, отитів, які мають важкий перебіг і ведуть до інвалідності або летальності. ХІБ-інфекція діагностується та лікується дуже складно. Єдиним засобом профілактики гемофільної інфекції є вакцинація, яка може проводитись моновакцинами та комбінованими вакцинами, що містять ХІБ-компонент. Щеплення слід проводити в 3, 4 та 18 місяців разом з вакцинами АКДП та поліомієліту.

Проти кору, епідпаротиту, червінки (краснухи) щеплення проводять в 12 місяців.

Кір, епідемічний паротит - інфекційні хвороби, які небезпечні своїми ускладненнями, а саме: коровий ларингіт (втрата голосу), корова пневмонія, отит (втрата слуху). Дуже небезпечне ускладнення, яке веде до інвалідності або смерті - коровий енцефаліт.

Свинка (епідемічний паротит) - захворювання, що дає ускладнення з боку центральної нервової системи, запалення головного та спинного мозку (менінгіти), статевих органів: у хлопчиків - орхіти, що стають причиною безпліддя, та запалення підшлункової залози, що часто є причиною виникнення цукрового діабету.

Червінка (краснуха) дуже небезпечна для вагітних, які захворіли в перші 3 місяці вагітності. Такі жінки можуть народити дитину з тяжкими вродженими вадами розвитку: вродженими вадами серця, нирок, глухота, сліпота.

Недостатнє охоплення щепленням, порушення графіку імунізації, несвоєчасна вакцинація у дітей в епідемічних вогнищах, приводить до розповсюдження вище згаданих інфекційних захворювань. Головне завдання імунізації - створення колективного імунітету, тобто щеплених дітей повинно бути 98%, то тоді можна говорити про імунний прошарок (захист) від інфекцій, або груповий імунітет.

Тривалість вироблення імунітету від інфекційних захворювань враховується при встановленні термінів повторного щеплення - ревакцинації. Щоб забезпечити досить високий імунітет, що оберігає від зараження, щеплення необхідно систематично проводити через певні інтервали часу.

При порушенні календаря щеплення, для вирішення індивідуального календаря щеплень, батькам дітей слід звернутися до дільничного педіатра чи лікаря-імунолога.

Щеплення не лише захищає від зараження, але також є істинним чинником в протиепідемічній боротьбі з інфекційними захворюваннями!!!

Пораду підготувала: медична сестра Микитченко Світлана Петрівна

Як зберегти здоров'я дитини взимку

     В зимові дні зростає ризик і частота інфекційних захворювань, особливо респіраторних. Їм особливо схильні діти з їх нестійкою імунною системою і слабенькими ще захисними силами. Які заходи потрібно приймати батькам, щоб запобігти цим захворювання? Щоб зменшити ризик респіраторних захворювань в холодні зимові дні, батькам і дітям потрібно дотримуватися таких заходів профілактики, які рекомендують фахівці медицини:

       - Слід по можливості уникати багатолюдних зібрань в закритих приміщеннях. Скупченість сприяє легкої передачі хвороботворних мікробів від хворої людини до здорової. Серед інфекцій, які передаються повітряно- крапельним шляхом є: грип, ГРВІ, ларингіт, отит, ангіна, пневмонія та ін..

     - Завжди уникайте контакту з дітьми або дорослими, які чхають кашляють, мають високу температуру, нежить або пронос.

       - Якщо хворі ви, то щоб захистити дитину від інфекції, надягайте захисну маску, намагайтеся по можливості обмежити перебувати дитини біля вас, мийте частіше руки собі і дитині.

      - Зволожуйте повітря житлових приміщень. Сухе повітря закритих опалювальних приміщень пересушує слизову дихальних шляхів і робить їх без захисними перед мікробами. Нормальна вологість повітря - 50%. Найбільш комфортабельна температура повітря в приміщенні 18-21 C.

    - Діти зазвичай відмовляються від пиття води, особливо коли хворі. А достатня кількість рідини - це основа нормальної діяльності організму.

    - Коли дитина хвора, не наполягайте на тому, щоб він їв через силу. Тим не менш пропонуйте йому натуральні соки і фрукти, але не напої з газом.

    - Якщо малюк приймає антибіотики, то потрібно давати йому кефір або йогурт, щоб відновити нормальну флору кишківника, який страждає від такої терапії.

    - Маленьких дітей потрібно вчити кашляти. Кашель - один з механізмів очищення дихальних шляхів від забруднення та інфекції. Намагайтеся

    - Якщо на вулиці дуже холодно, одягайте дитину тепліше. Одяг повинен бути багатошаровим і натуральним. Слідкуйте за тим, щоб дитина не сильно пітніла. Потовиділення знижує температуру тіла і остуджує його. Такі перепади температури сприяють виникненню інфекцій.

   - Незважаючи на холод не обмежуйте дітям ігри на свіжому повітрі у дворі чи парку. Фізична активність стимулює імунітет. Не тримайте хворого силою в ліжку. Це марно і не потрібно.

    - При появі нежиті і невеликий температури зовсім необов'язково відвідувати лікаря сімейної медицини, якщо дитина активна і загальне самопочуття в її нормі. Промивайте йому носик фізіологічним розчином. Через кілька днів навіть без жодного лікування легке респіраторне захворювання пройде.

   - Якщо у дитини висока температура (вище 38С) триває більше 2 днів, якщо він важко і шумно дихає або вас турбують інші ознаки хвороби (сонливість, жовтянична забарвлення шкіри або блідість, сильна слабкість) терміново зверніться до лікаря.

Пораду підгоьувала: медична сестра Харченко Майя Андріївна

Вхід на сайт
Пошук
Календар
Свята та події
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Годинник
Архів записів
Новини osvita.ua
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • Copyright MyCorp © 2020
    Зробити безкоштовний сайт з uCoz